Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Fantazie. Český cyklista Jan Hirt ujel soupeřům a vyhrál nejtěžší etapu Gira d’Italia

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Životní úspěch prožil dnes odpoledne v královské etapě Gira d’Italia jediný český zástupce v závodě Jan Hirt. Zatím jede fantasticky, minulý týden hlásil, že si věří na únik a vítězství. A to se mu dnes povedlo. Jezdec týmu Intermarché-Wanty-Gobert se zapsal do historie jako pátý Čech, kterému se podařilo na Giru připsat si etapové vítězství.

  Z Maďarska se Giro d’Italia přesunulo do svého hlavního dějiště na Apeninský poloostrov a dnes odkroutilo už svou etapu s pořadovým číslem 16. Tu, která byla nejtěžší v celém závodu, tu, o které se říká, že je královská. A do třetice také tu, na které se psaly dějiny české cyklistiky. Pro triumf si dojel Jan Hirt.

  Závodník ve službách belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert je letos na Giru jediným Čechem, vykazuje ale parádní formu. Před dnešní etapou byl průběžně dvanáctý, teď si pozici ještě vylepšit. A to díky nástupu, do kterého se pustil už na začátku závodu. Skupinka osmi jezdců se mu v průběhu závodu lehce vzdálila, do čela šel ale právě ve slavném průsmyku Mortirola.

  Ještě v neděli se Hirt rozpovídal pro reportéry ze serveru iDnes.cz. Únik ve třetím týdnu? „To je možné. Uvidíme,“ usmíval se český závodník. Přesně to se mu nakonec podařilo. Postupně předjel Alejandra Valverdeho s Hughem Carthym, pak také Lennarda Kämnu a Thymena Arensmana. Bravurně zvládl i náročný sjezd.

  Pro Hirta je etapový triumf na Giru vrcholem kariéry. Před třemi lety dojel v jedné z etap druhý, tehdy nestačil na nedělního vítěze Cicconeho.

  Po boku legend

  Vítězství českého závodníka v rámci závodů Grand Tour nejsou neobvyklé, když je ale řeč i Giru, do historických kronik se zapsali před Hirtem jen čtyři. Ján Svorada, Jan Hruška, Roman Kreuziger a Josef Černý, který triumfoval před dvěma lety.

  „Když vidím, že jedeme Mortirolo, tak se na něj těším. Byly tam složité momenty, na Mortirolu jsem musel dotahovat, měl jsem i nějaké problémy s řazením, ale strašně jsem to vítězství chtěl a jsem rád, že to vyšlo,“ radoval se do televizních kamer Hirt. Díky vavřínu ze 16. etapy poskočil na deváté místo.

  Giro dál vede ekvádorský jezdec Richard Carapaz, na toho ztrácí Hirt přes sedm minut.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS