Nový formát Club World Cup FIFA si sice vysloužil kritiku, ale pro kluby, které se turnaje zúčastnily, představoval mimořádně lukrativní příležitost. S celkovým prize poolem 1 miliardy dolarů (cca 20,1 miliardy korun) se jednalo o jeden z nejštědřeji dotovaných turnajů v historii klubového fotbalu.
S ukončením prvního ročníku tohoto přepracovaného turnaje přichází možnost analyzovat, kdo zúčastněným týmům přinesl největší finanční zisky. A čísla jsou více než výmluvná.
Kolik peněz bylo ve hře?
Z celkové částky bylo 525 milionů dolarů rozděleno rovnoměrně mezi kluby za samotnou účast, zatímco 475 milionů bylo přiděleno na základě sportovního výkonu v turnaji. Evropské kluby měly účast ohodnocenou podle systému, který zohledňuje sportovní výsledky a komerční váhu klubu. To znamená, že některé evropské týmy dostaly za účast více než jiné – konkrétně částky se pohybovaly v rozmezí od 12,81 milionu do 38,19 milionu dolarů.
Oproti tomu týmy z jiných kontinentů měly stanovené pevné částky: kluby z Jižní Ameriky obdržely 15,21 milionu dolarů, týmy ze Severní a Střední Ameriky, Asie a Afriky shodně po 9,55 milionech dolarů a zástupci Oceánie 3,58 milionu dolarů.
Kluby Chelsea a PSG si přišly na své
Absolutním vítězem byla Chelsea, která si podle BBC odnesla přibližně 116 milionů dolarů, zatímco Paris Saint-Germain, finalista turnaje, inkasoval zhruba 108 milionů dolarů. Evropské kluby díky vyšším účastnickým bonusům dosáhly v průměru na 54 milionů dolarů, zatímco jihoamerické celky, jako například Fluminense, vydělaly přibližně 33 milionů dolarů.
Auckland City: malý klub, obrovský dopad
Pro poloprofesionální tým Auckland City znamenala účast na turnaji obrovský finanční přínos. Přestože si podle NBC domů odvezli „pouze“ cca 4,55 milionu dolarů, jednalo se o částku, která výrazně převyšuje jejich roční příjmy (cca 673 tisíc dolarů). Naproti tomu Real Madrid, který získal 92,5 milionu dolarů, inkasoval touto cestou pouhá 4 procenta svého ročního obratu (přibližně 1,24 miliardy dolarů).
Fotbalový ekonom Kieran Maguire však varoval, že tento typ zisku může narušit rovnováhu domácích lig, a to zejména v menších zemích. Auckland City podle něj získal tolik prostředků, že bude velmi těžké, aby se mu někdo v domácí lize Nového Zélandu mohl konkurenčně postavit. Tým má nyní nejen možnost výrazně investovat do kádru, ale i velkou motivaci kvalifikovat se na další ročník Club World Cupu. Pro klub je to výhra, ale pro soutěž jako celek to může být problém.
Zisky míří na přestupy
Pro evropské kluby se získané finance rychle proměnily v prostředky pro posilování kádru. Podle pravidel UEFA mohou kluby utratit maximálně 70 procent svých příjmů na platy, přestupy a provize agentům – tedy každý příjem ve výši 69 milionů dolarů představuje až 48 milionů dolarů použitelných na nákup hráčů. Uvidíme, kam se díky tomu fotbal posune.