18.6 C
    Sobota 27. července 2024

Češi smetli Dánsko 7:4 a uhájili domácí led

V bouřlivé atmosféře pražské O2 arény si Češi vychutnali další výhru na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024, když porazili Dánsko 7:4. Po vyrovnání Dánů na 3:3 v úvodu třetí třetiny domácí převzali otěže do svých rukou a několika góly v řadě soupeře vytrestali. Češi sice v obraně nezářili, ofenzíva ale hrála první housle. O gólový triumf se postaralo sedm různých střelců

Hvězdná sedmička

Málokdo si po zápase Kanady s Rakouskem troufne dělat předčasné závěry. Červeným listům se až přehnaná suverenita stala málem osudnou. Ani dnes radši nikdo nepredikoval výsledek, a to obzvlášť poté, co Češi nedokázali využít přesilovku 5 na 3.

Nakonec ale česká sestava z ledu odchází se třemi body a sedmi „fíky“ na kontě. Postupně se v gólech vystřídali: Jan Rutta, Jakub Flek, Lukáš Sedlák, Tomáš Kundrátek, Dominik Kubalík, Matěj Stránský a Ondřej Palát.

Bude 2024 zlomovým rokem?

Svěřenci trenéra Radima Rulíka si po vítězství 1:0 po nájezdech nad Finskem a těsné porážce 2:1 po nájezdech se Švýcarskem připsali body ze všech dosavadních utkání v základní skupině A a posílili tak naděje na play-off. Naposledy se Češi radovali z mistrovského titulu v roce 2010, pak brali bronz v roce 2022.

Dánsko lapalo po dechu

Dánům, kterým srazila bojovného ducha neschopnost udržet krok s českým tempem, se sice podařilo vyrovnat na 3:3, ale na domácí nápor nestačili. Góly za Dánsko vstřelili Christian Wejse, Patrick Russell, Oscar Möllergaard a Mathias From.

Dánové byli navíc střelecky převálcováni poměrem 39:18. Mančaft trenéra Mikkela Gatha, nováčka na lavičce národního týmu, tak prohrál už třetí zápas v řadě, a to od úvodního vítězství 5:1 nad Rakouskem.

Průběh utkání

Zápas začal opatrně, oba týmy se snažily držet soupeře na perimetru a šance byly vzácné. V první třetině se prosadil nejprve Wejse v přesilovce, ale Češi brzy srovnali díky Ruttovi. Ve druhé třetině se do gólové tabulky přidali Flek a Sedlák a zdálo se, že je zápas na dobré cestě k českému vítězství.

Dánům se ale v úvodu třetí třetiny podařilo vyrovnat a drama na sebe nenechalo dlouho čekat. Díky brankám Kundrátka, Kubalíka a Stránského v rychlém sledu Češi odskočili na 6:3. From ještě v hostech vykřesal naději, když snížil o 21 sekund později. V 54. minutě však výhru českého týmu pojistil Palát.

Vzájemná hokejová historie Česka a Dánska se dělí na dvě etapy. V první z nich, od roku 2008 do roku 2012, Češi dominovali a zvítězili ve čtyřech zápasech v řadě, z toho třikrát bez inkasované branky. Následujících pět utkání ale dospělo do nájezdů, z nichž Češi zvítězili v roce 2013 a 2021, zatímco Dánsko uspělo v roce 2014 a 2016. V tuto chvíli je ale jasné, že na turnaji 2024 se karta obrátila ve prospěch Česka.

Hokej zkrátka spojuje

Diváci v O2 aréně vytvořili fantastickou atmosféru a hnali český tým za vítězstvím. Krásné počasí dokreslilo euforii. Praha žila hokejem!

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.