Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Bez Rusů, Bělorusů, ale s odhodláním. Už zítra v Pekingu startují zimní paralympijské hry

  Teprve před pár týdny skončily zimní olympijské hry v Pekingu, kdo si ale myslel, že bude v Číně od sportu klid, je na omylu. Už zítra, tedy 4. března, se rozhoří pochodeň paralympiády. Do dějiště se vypravila také početná česká výprava, která má jasný cíl. Přivést do České republiky po 12 letech cenný kov.

  Celkem 78 sad medailí, o které se účastníci porvou v šesti sportovních disciplínách. Takový bude od zítřka program v Pekingu. Startu paralympijský her nic nebrání, jednotliví aktéři už nedočkaví. Ani tentokrát se ale organizace her neobešla bez všudypřítomných sankcí proti Rusku a Bělorusku.

  Paralympijský výbor nejprve uvedl, že sportovci z těchto dvou zemí budou moci startovat, ne však pod svými vlajkami a národními symboly. Po kritice ze stran sportovců a organizací ale rozhodnutí ještě přehodnotil. Rusy, Rusky, Bělorusy a Bělorusky nepustí do pekingských sportovišť vůbec.

  „Když jsme včera rozhodli, brali jsme v potaz dlouhodobé zdraví a přežití paralympijského hnutí. Nicméně celá situace rychle vystupňovala a těsně před startem her jsme se dostali do nemožné pozice,“ pronesl šéf Mezinárodního paralympijského výboru Andrew Parsons.

  Pořadatelé vyslyšeli i prosby české výpravy, která byla jasně proti startu ruských a běloruských paralympioniků. Čechům naopak nebrání vůbec nic, tým para hokejistů a čtyři lyžaři už jsou v Číně a chystají se na ostrý úvod.

  Tréninkový zápas za jedna

  Hendikepovaní hokejisté už si v Pekingu stihli vyzkoušet i led. Tréninkové utkání proti Jižní Koreji jim vyšlo výborně a vyhráli 4:3. „Strašně moc se těším na zápasy, protože to už nás pořádně nastartuje, už aby to začalo. Potřebujeme se někoho dotknout a zahrát si, nejen trénovat mezi sebou,“ pronesl pro web Českého paralympijského výboru hokejista Krupička.

  Právě ten byl v tajném hlasování zvolen za vlajkonoše české výpravy. Tu přivede na stadion, kde se bude konat slavnostní zahájení, zítra ve 13 hodin našeho času. Jaké jsou vyhlídky Čechů? Ideálem by byla alespoň jedna medaile. Čekání na ni už totiž trvá dlouhých 12 let.

  Kromě hokeje se bude v Pekingu soutěži také v alpském a běžeckém lyžování, biatlonu, snowboardingu a curlingu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.