8.6 C
    Úterý 23. dubna 2024

Sen o obhajobě nekončí. Islanders mají smůlu, finálové duo doplní Palát a spol.

Úřadující šampioni NHL se nezastavili ani v semifinále. S „Ostrovany“ to byla velice vyrovnaná série, kterou musel rozseknout až sedmý zápas, nakonec se ale z postupu raduje Tampa Bay. Lighthing udolali Islanders v poslední bitvě tím nejtěsnějším rozdílem a zahrají si o Stanley Cup.

Když se podíváte na historickou bilanci obou týmů pro finále NHL, možná si budete říkat, jak může mít jeden proti druhému šanci. Opak je ale pravdou. Montreal sice vyhrál Stanley Cup 24krát a Tampa jen 2krát, v poslední době ale vévodí lize právě celek z Floridy.

Tampa Bay obhajuje loňský titul, který vydolovala ze série s Dallasem. Ve své historii, která se píše od roku 1992, si sáhla na nejcennější hokejovou trofej na klubové scéně ještě jednou – v roce 2004. O dost bohatší vitrínu tak mají Kanaďané.

Ale na zásluhy se hokej nehraje. Důležitější je forma, kterou mají oba týmy podobnou. Tampa ukončila v semifinále cestu výběru New Yorku Islanders, který v sedmém utkání přehrála o jeden jediný gól. To ale bohatě stačilo.

„Ostrované“ dlouho odolávali a dokázali dotáhnout sérii až do rozhodující bitvy, v té ale neuspěli a sezona jim končí těsně před branami finále. Naopak Rutta s Palátem pokračují ve snu o obhajobě, díky které by se vyrovnali legendám.

Jágr, Eliáš, Hašek

Dvojice, která v současnosti obléká barvy „Blesků“ z Tampy, by se mohla dostat případným vítězstvím na úroveň velikánů. Dva prsteny? Ty má Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Dominik Hašek, Robert Holík či Michal Rozsíval.

Na rekordmany Pouzara a Hrdinu by sice Rutta a Palát ještě neměli, i tak by se jim ale povedla ojedinělá věc. Obhajoba titulu dotáhli v dějinách Čechů v NHL do zdárného konce jen Pouzar v Edmontonu a Jágr v Pittsburgu.

Bitva o Stanley Cup začne v noci z pondělí na úterý a hrát se bude v Tampě. A to celkem dvakrát. Pak se série přesune na sever, tedy do Kanady, kde sídlí Montreal. Bude to jízda.

Program finále NHL:

• Úterý 29. června – 1. zápas: 2:00 Tampa Bay Lightning – Montreal Canadiens
    • Čtvrtek 1. července – 2. zápas: 2:00 Tampa Bay Lightning – Montreal Canadiens
    • Sobota 3. července – 3. zápas: 2:00 Montreal Canadiens – Tampa Bay Lightning
    • Úterý 6. července – 4. zápas: 2:00 Montreal Canadiens – Tampa Bay Lightning

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.

Ženy mají v hokeji své místo

V neděli bylo potřeba prodloužení, než Danielle Serdachny vystřelila přes Aerin Frankelovou v oslabení a zajistila Kanadě vítězství 6-5 nad týmem USA o zlatou medaili na Mistrovství světa žen IIHF 2024 v Utice, New York. Jeden rok předtím Američanky triumfovaly na kanadské půdě.