6.3 C
    Úterý 16. dubna 2024

Königovi pomáhá jezdec se zkušenostmi z MotoGP. Už na mě bude tlačit, říká český jezdec

Vylepšit 18. místo, tedy dosavadní maximum v šampionátu superbiků. A hlavně zrychlovat, držet se zkušenějších soupeřů. Takové jsou cíle Olivera Königa v portugalském Estorilu, kde o víkendu čekají českého jezdce další závody. A v nich už ví, že musí ukázat alespoň dílčí úspěchy. To od něj očekává David Salom, bývalý zkušený závodník, který na Olivera v týmu Orelac dohlíží. „Zatím na mě moc netlačil, což se má prý od Portugalska změnit. Těším se na další závodní víkend,“ prohlásil nováček v MS superbiků.

Je pod profesionálním dohledem a v komfortním prostředí. Oliver König je ve španělském týmu jediným závodníkem, a tak se všichni o něho starají. V Orelacu mu například radí David Slalom, který nakoukl také do MotoGP. „Řeším s ním všechny jezdecké záležitosti, třeba jak se pohybovat na motorce, náklony, techniku jízdy atd. Také jsem s ním v kontaktu ohledně přípravy a kondičky,“ popsal König, kterého čeká třetí letošní závodní víkend v královské třídě superbiků.

Salom patří ke zkušeným španělským jezdcům. Celkově absolvoval 74 závodů v MS superbiků, ve kterých získal 152 bodů. Úspěšnější byl v supersportech, tedy v nižší kategorii, kde v roce 2011 dojel na celkovém druhém místě a vystoupal třikrát na stupně vítězů. V následujícím roce zavítal také do MotoGP, ale pouze na dva závody. Například v San Marinu si dojel pro bod za patnácté místo, tehdy Grand Prix nedokončil Karel Abraham. Poslední závod 37letý Španěl odjel v roce 2015, nyní spolupracuje s týmem Orelac Racing, kde má na starosti růst Königa.

„Je v pozici crew chiefa neboli šéf mechanika, který rozhoduje o strategii a nastavení. K ruce má inženýra na elektroniku – data a řídící jednotku a mechaniky. To, že je bývalý jezdec, je výhodou, protože může poradit jezdecky a zná všechny okruhy,“ viděl výhody Miloš Čihák, zkušený manažer. Právě se Salomem komunikuje König nejčastěji a řeší s ním detaily jízdy na superbiky. „Doposud na mě moc netlačil, nechával mi prostor se s motorkou více sžít. Od Estorilu už prý trochu zatlačí. Tak jsem zvědavý, jak se komunikace změní. Půjde ale hlavně o to, abychom se zaměřili na nějaké dílčí výsledky a cíle, které by bylo dobré, abych splnil,“doplnil český jezdec, který zatím v premiérové sezoně mezi elitou dojížděl na příčkách kolem 20. místa.

První tréninky už dnes

Už v pátek čekají Königa první tréninky, které budou důležité. V Portugalsku toho totiž tolik nenajezdil. „Nevím, co od toho čekat. Nechci ale dojet poslední a nechci mít na konci závodu ztrátu,“dodal český jezdec, který o přestávce pilně trénoval. „Cvičil jsem, jezdil na kole, byl jsem dvakrát na silniční motorce. Jednou v Mostě, jednou na Slovakia ringu. Zaměřil se na ruce a záda, vše cvičil na Brumlovce, kde mám svého trenéra.“ První závod v Portugalsku odstartuje v sobotu od 14:00, ve stejný čas pak v neděli.

Holloway a Gaethje. Jeden z vrcholů UFC 300 skončil překvapivě

UFC 300 nabídlo fanouškům jedno z nejvýraznějších momentů večera, a to souboj mezi Maxem Hollowayem a Justinem Gaethjem. Oběma borcům se podařilo vytvořit napínavé a emocionálně nabité chvíle, které si diváci jistě dlouho zapamatují. Výkonem večera byl sice oceněn náš český samuraj Jiří Procházka, Holloway ovšem nijak nezaostává.

Scottie Scheffler vyhrál druhý Masters během tří let. Nyní spěchá domů na narození prvního dítěte

Světová golfová jednička, 27letý Scottie Scheffler, si v neděli 14. dubna 2024 v Augustě National zajistil svůj druhý titul z Masters během tří let. Scheffler zahrál závěrečných 68 ran a skončil o čtyři rány před Švédem Ludvigem Abergem.