Írán se podle ministra sportu a mládeže Ahmada Donjamalího v současné situaci nemůže zúčastnit fotbalového mistrovství světa 2026. Turnaj se má konat ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku a začne 11. června, šance na účast íránského týmu je však mizivá.
Írán měl v základní skupině odehrát tři zápasy na území Spojených států. Nejprve se měl 15. června v Los Angeles utkat s Novým Zélandem, o šest dní později na stejném místě s Belgií a 26. června v Seattlu nastoupit proti Egyptu.
Iran says country can’t take part in the FIFA World Cup because of US attacks:https://t.co/oi2KzNbFrv
— KOMO News (@komonews) March 11, 2026
Situace se však dramaticky změnila poté, co Spojené státy společně s Izraelem podnikly útoky na íránské území, při nichž zahynul nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán následně odpověděl raketovými a dronovými útoky směrem k Izraeli a dalším zemím v regionu, které hostí americké vojenské základny.
Nekompromisní přístup Íránu
„Vzhledem k tomu, že tato zkorumpovaná vláda zavraždila našeho vůdce, za žádných okolností nemáme vhodné podmínky pro účast na mistrovství světa,“ uvedl Donjamalí. Podle něj navíc není zajištěna ani bezpečnost hráčů. „Naši chlapci nejsou v bezpečí a podmínky pro účast neexistují,“ dodal.
Ministr zároveň připomněl, že Írán byl v posledních měsících zasažen válečnými konflikty. „Během posledních osmi nebo devíti měsíců nám byly vnuceny dvě války a několik tisíc našich lidí bylo zabito nebo padlo jako mučedníci. Proto rozhodně nemáme možnost se turnaje zúčastnit,“ řekl.
Infantino se přepočítal
Ještě ve středu přitom prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino uvedl, že americký prezident Donald Trump oznámil, že íránský tým je na turnaji vítán. Infantino zároveň informoval, že s Trumpem jednal o přípravách šampionátu a také o aktuální situaci v Íránu. „Všichni dnes potřebujeme událost, jakou je mistrovství světa, aby lidi spojovala více než kdy dříve,“ napsal na sociálních sítích.
O možné účasti Íránu na turnaji již dříve pochyboval také prezident íránské fotbalové federace Mehdi Tádž. Ten upozornil mimo jiné na situaci ženské reprezentace, jejíž šest členek získalo v Austrálii humanitární víza kvůli obavám o jejich bezpečnost. Zbytek týmu zemi opustil po vyřazení z Asijského poháru.
Pokud by se Írán skutečně rozhodl z mistrovství světa odstoupit, pravidla FIFA umožňují vybrat náhradní tým. Zatím však není jasné, kdo by to mohl být. Nejpravděpodobnější variantou je jiný celek z Asijské fotbalové konfederace, například Irák nebo Spojené arabské emiráty. Regulace FIFA však zároveň umožňují vybrat náhradníka i z jiné konfederace.

