8.6 C
    Úterý 23. dubna 2024

Critérium du Dauphiné ovládl Roglič a zařadil se po bok legend. Hirt skončil v top 20

Jen málo závodů schází odjet před startem slavného Tour de France. Francouzský závod a nejslavnější cyklistický podnik na světě startuje už za necelý měsíc, ještě předtím ale jezdci měli na programu akci s názvem Critérium du Dauphiné. Generálku na Tour zvládl nejlépe Primož Roglič ze Slovinska, Hirt dojel osmnáctý.

Říká se, že je Critérium du Dauphiné jedním z posledních velkých závodů před Tour de France. Pokud jako klíčová prověrka skutečně funguje, radost může mít Primož Roglič. Byl to právě Slovinec, který dokázal osm etap odjet nejrychleji a získat celkové prvenství. Slavit může také stáj Jumbo-Visma.

Její jezdec vyhrál celý závod, v poslední etapě se dařilo jezdci v jejím dresu. Vingegaard s Rogličem bojovali o triumf v závěrečné 139 kilometrů dlouhé etapě, ale také v celkovém pořadí. Jeden závodník protnul jako první cílovou pásku, ten druhý získal vavřín. Na své svěřence je tak tým velice, velice pyšný. Ještě navíc, když se zanedlouho jede Tour.

Jumbo-Visma včera oslavila už 21. etapové prvenství v letošním roce, Vingegaard, který skončil na loňské Tour celkově druhý, slavil posedmé v kariéře. A Roglič? Ten se stal teprve čtvrtým jezdcem v historii cyklistiky, který v jedné sezoně vyhrál Dauphiné a závod Paříž-Nice. To před ním dokázali pouze Anquetil v letech 1963 a 1965, Merckx v roce 1971 a Wiggins před 10 lety.

„Konečně jsem něco vyhrál také ve Francii,“ smál se po závodě Roglič.

Hirt dojel v nejlepší dvacítce

Slušnou formu měl v závodě český zástupce Jan Hirt. Pořádně zabrat chtěl v poslední etapě, kdy se od všech odpoutal zhruba 10 kilometrů před cílem, záhy ho ale někteří dojeli a Hirt bral 18. místo. Stejně jako v celkovém pořadí. I tak může být jezdec stáje Intermarché-Wanty-Gobert spokojený.

• Cyklistický závod Critérium du Dauphiné – 8. etapa (139 km): 1. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) 3:49:20, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) stejný čas, 3. O’Connor (Austr./AG2R-Citroën Team) -15, 4. Chaves (Kol./EF Education-EasyPost), 5. Guerreiro (Portug./EF Education-EasyPost) oba -53, 6. Caruso (It./Bahrajn Victorious) -55, …18. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -3:35.
    • Konečné pořadí: 1. Roglič 29:31:42, 2. Vingegaard -40, 3. O’Connor -1:41, 4. Caruso -2:33, 5. Haig (Austr./Bahrajn Victorious) -3:13, 6. Meintjes (JAR/Intermarché-Wanty-Gobert) -3:17, …18. Hirt 9:42.

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.

Ženy mají v hokeji své místo

V neděli bylo potřeba prodloužení, než Danielle Serdachny vystřelila přes Aerin Frankelovou v oslabení a zajistila Kanadě vítězství 6-5 nad týmem USA o zlatou medaili na Mistrovství světa žen IIHF 2024 v Utice, New York. Jeden rok předtím Američanky triumfovaly na kanadské půdě.