-0.6 C
    Úterý 23. dubna 2024

Brankář Vejmelka a jeho zápis do dějin NHL. Při cestě za první nulou pochytal 46 střel

Česká brankářská enkláva v zámořské NHL je v posledních letech velice silná. Dříve zářili za Atlantským oceánem Hašek, Vokoun nebo Hnilička, v této chvíli nesou pochodeň Mrázek, Vaněček nebo gólman Karel Vejmelka. Ten v noci z pondělí na úterý vychytal první nulu, navíc způsobem, kterým se zapsal do historie ligy.

Arizona měla letos velké plány. Během léta obměnila kádr, propustila řadu tahounů, přivedla nové hvězdy a vrátila se ke starému logu. Po úvodních 22 zápasech to ale zatím není žádná sláva. Klub je v Západní divizi poslední a na nějaký zvrat to zatím nevypadá.

O místo v bráně Coyotes se rvou Američan Wedgewood a český borec Karel Vejmelka. Právě on dostal šanci v posledním utkání proti Winnipegu a zářil. Stal se první hvězdou, likvidoval, co se dalo, připsal si první nulu a také zápis do historických kronik NHL.

Jak je to možné? Bývalý strážce svatyně Třebíče, Jihlavy, Pardubic nebo Komety Brno pochytal všech 46 střel Jets, čímž vyrovnal rekord. K cestě za první nulou zvládl zneškodnit stejný počet střel v historii nejslavnější soutěže světa jen jeden gólmanský kolega.

Něco neskutečného, říká Vejmelka

Draftoval ho Nashville, šanci mu ale nedal. 25letý brankář nastoupil v NHL poprvé letos, přesněji 16. října ve druhém zápase Arizony v sezoně. Debut to byl slušný, Vejmelka pustil za svá záda v základní hrací době jeden gól a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Až o pár měsíců později ale přišla první nula. „Prožívám chvíle, o kterých jsem snil. Je to něco neskutečného. Užívám si každou minutu a vždy se snažím odmakat to na sto procent. Chci vyhrát každý zápas, v němž dostanu šanci,“ řekl v pozápasovém rozhovoru.

„Byla to pro mě speciální a výjimečná chvíle. Hráli jsme skvěle jako tým. Moji spoluhráči odvedli opravdu výbornou práci a obrana zblokovala spoustu střel. Mají na tom úspěchu velký podíl. Bylo to týmové vítězství a teď se na něj budeme snažit navázat,“ slibuje Vejmelka.

Další pokus na zvrat dostane Arizona hned zítra v noci na ledě Minnesoty.

• Winnipeg vs. Arizona 0:1 (0:0, 0:1, 0:0). Gól: 38. Roussel.

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.

Ženy mají v hokeji své místo

V neděli bylo potřeba prodloužení, než Danielle Serdachny vystřelila přes Aerin Frankelovou v oslabení a zajistila Kanadě vítězství 6-5 nad týmem USA o zlatou medaili na Mistrovství světa žen IIHF 2024 v Utice, New York. Jeden rok předtím Američanky triumfovaly na kanadské půdě.

Lando Norris: Když bude Verstappen vyhrávat, fanoušci se začnou nudit

Lando Norris z McLarenu prohlásil, že pokračující dominance Maxe Verstappena ve formuli 1 by mohla odradit fanoušky. Vyjádřil se tak po závodě, ve kterém si nizozemský jezdec zajistil další pole position pro nadcházející Velkou cenu Číny.