1.9 C
    Čtvrtek 25. dubna 2024

Argentina se probila do finále. Znovu zářili Álvarez a Messi, který tak dál sní o titulu

Čekala se tuhá bitva, na kterou nemuselo stačit ani 90 minut hry. Nakonec bylo víceméně rozhodnuto po hodině zápasu. Argentina v prvním semifinále letošního mistrovství světa porazila 3:0 Chorvatsko a přiblížila se třetímu titulu v historii. Soupeřem ve finále jí bude jeden z dvojice Francie – Maroko, kteří svedou souboj dnes večer.

Lákadel bylo více než „jen“ samotné semifinále mistrovství světa. Tak třeba v roce 2018 Chorvaté v základní skupině vyučili Argentince 3:0 a nadechli se až ke stříbrné jízdě. Na každé straně stáli dva kapitáni, dvě největší hvězdy, dvě značky LM10 a dva nejlepší hráči posledních mistrovství světa. Kdo z nich bude úspěšnější, Messi, nebo Modrić, tázali se fanoušci? Nakonec tuhle bitvu na plné čáře vyhrál malý Argentinec, který 25. startem na mundialu vyrovnal rekord Němce Lothara Matthäuse. Na první příčce se osamostatní v zápase o zlato. Ale nepředbíhejme.

Začátek utkání nenabídl nic, kvůli čemu by se diváci museli zvedat ze sedaček. Téměř jako v každém utkání Argentiny byla úvodní hodina pouhé taktické šachy. A pak to přišlo. Výborná obrana Chorvatů se poprvé trochu rozestoupila a přihrávku do běhu obdržel Julián Álvarez. Argentinský útočník v sólovém nájezdu loboval brankáře Livakoviće, který ho ovšem nechtíc fauloval. Italský sudí neváhal – pokutový kop, už čtvrtý pro Jihoameričany na tomto šampionátu. Chorvatský gólman je penaltovým fantomem tohoto mundialu, vychytal rozstřel proti Japonsku i proti Brazílii. Lionel Messi si ovšem z této statistiky těžkou hlavu nedělal a napálil míč Al Hilm do šibenice – 1:0. 11. brankou na mistrovství světa se navíc odpoutal od Gabriela Batistuty a stal se nejlepším argentinským střelcem v dějinách na mistrovství světa.

Jestli měli Chorvaté z něčeho hrozit, byly to standardní situace. Přece jen fyzické proporce byly na straně Balkánců. Jenže jeden nepovedený roh vyústil v brejk Argentinců, který dotáhl do gólového cíle Álvarez – 2:0. Během pěti minut se tak úplně otočil běh dějin. Nezáživný zápas měl najednou v plné moci favorit.

Ve druhém poločase Chorvaté udělali pár změn v sestavě, snažili se útočit, ale otevřená obrana – to byla voda na Messiho mlýn. Z prvního pokusu ještě neuspěl, ale v 69. minutě už ano, i když autorem branky nebyl on. Jednalo se pravděpodobně o nejhezčí monet celého zápasu. Messi se hnal po křídle od půlící čáry. Stíhal ho ovšem stoper Gvardiol, zřejmě nejlepší obránce dosavadního průběhu turnaje. Ovšem kapitán Argentinců ho zamotal jako tortillu, protáhl se do vápna a předložil balon před prázdnou branku znovu Álvarezovi – 3:0 a hotovo! Mimochodem argentinské útočné duo má už na turnaji devět branek. Lautaro Martínez, Dybala a včera i Di Mária si tak musejí na moment slávy počkat.

V poslední dvacetiminutovce se zápas pouze dohrával, Chorvaté neměli sílu se zápasem něco udělat, naopak Argentinci si užívali exhibiční ťukec. Po vítězství 3:0 je čeká v neděli zápas o mistra světa. Do finále postoupili už pošesté v historii, tituly mají dva – z let 1978 a 1986. Hlavní otázka tedy zní – dokáže Lionel Messi vyhrát i ten nejdůležitější pohár? Plány se mu pokazí překazit jeden z dvojice Francie – Maroko.

Arteta poslal vzkaz Pochettinovi po zdrcující porážce Chelsea

Arsenal v úterý večer drtivě porazil Chelsea 5:0, čímž zvýšil tlak na trenéra Chelsea Mauricia Pochettina. Vítězství vyneslo Arsenal do čela tabulky Premier League a Chelsea na něj ztrácí neuvěřitelných 30 bodů.

Jakub Vrána dostal šanci na reprezentaci. Věří, že má potenciál

Česko potvrdilo, že se do jeho předturnajového kempu před mistrovstvím světa v hokeji zapojí hráč z NHL Jakub Vrána. Zatím však není jasné, zda se dostane do týmu. Věří však, že má na to Českou republiku reprezentovat.

West Ham spekuluje nad osudem Davida Moyese. Možností moc není

Závěr sezóny se blíží a otázka budoucnosti manažera West Hamu, Davida Moyese, zůstává stále předmětem spekulací. Moyesův kontrakt vyprší na konci současné kampaně a klub zatím neprozradil, zda plánuje prodloužení jeho působení. Manažerské křeslo je horké a zájemců o Moyesovo místo může být mnoho. Jak se k celé věci West Ham postaví?

Nelly Korda potřebuje pauzu. Vynechává kvůli tomu turnaje

Nelly Korda, světová jednička ženského golfu, nedávno oznámila, že se rozhodla vynechat nadcházející událost LPGA Tour, aby si mohla odpočinout. Toto rozhodnutí přichází poté, co nedávno získala svůj druhý titul na Chevron Championship. Její vítězství v této prestižní soitěži bylo již pátým triumfem v řadě během posledních pěti startů.